Loading…

READY TO DEAL WITH YOUR DATA?

Get some tips on how to do that!
Start exploring

SQLDay 2014 oczami prelegenta

Konferencja SQLDay 2014 przeszła do historii. Z pewnością chlubnej historii Polskiej Grupy Użytkowników SQL Server (PLSSUG)! To dopiero były trzy dni (28-30.04.2014)! Miałem zaszczyt i wielką przyjemność uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu w roli prelegenta.

IMG_0130 Do Wrocławia, gdzie w salach konferencyjnych Stadionu Miejskiego miała miejsce konferencja, przyjechałem w poniedziałek 28.04 z samego rana. Po złapaniu oddechu i przywitaniu się ze sporą grupą dobrych znajomych (organizatorzy i prelegenci) udałem się na kawałek sesji pre-conf w wykonaniu prezesa PLSSUG, Grzegorza Stoleckiego (doskonały warsztat o tym, jak nie psuć projektów baz OLAP-owych). Oglądając Grzesia pomyślałem, że trzeba mieć naprawdę moc, żeby móc przez cały dzień ciekawie mówić na jeden wybrany i dość wąski temat. Szacunek!

Reszta dnia upłynęła mi na szlifowaniu prezentacji. W tym roku na SQLDay miałem aż trzy prezentacje (dwie “czterysetki” i jedną “trzysetkę”). Trudno było się ze wszystkim wyrobić i przećwiczyć wszystkie dema, ale nic na szczęście nie “wybuchło” :-)

IMG_0135 Pierwszy dzień konferencji ropoczął się od oficjalnego otwarcia, keynote’a w wykonaniu niekwestionowanej gwiazdy wydarzenia – Boba Warda (Microsoft CSS) oraz sesji sponsorów, których w tym roku konferencja doczekała się naprawdę wielu. Keynote w wykonaniu Boba to była bajka po prostu, bez cienia marketingu, czysta technologia. Coś pięknego.

Organizacyjnie od początku konferencja stała na bardzo dobrym poziomie. Nie brakowało przekąsek (ciastka) i napojów, a dwa poziomy kompleksu konferencyjnego sprawiły, że i tłoku nie dało się odczuć (no, może poza lunchem pierwszego dnia, ale już nazajutrz ten problem został wyeliminowany przez organizatorów), i można było spokojnie usiąść i porozmawiać. A znajomych z każdą chwilą przybywało :-)

Tuż po keynote miałem swoją pierwszą sesję – Operacje online w SQL Server 2014 (poziom 300). Ot, sesja bez specjalnej historii, typowe “what’s new”. Za to już druga moja sesja tego samego dnia, którą miałem przyjemność poprowadzić z moim przyjacielem, Maćkiem Pileckim, a której tytuł brzmiał SQL Server Cardinality Estimation (poziom 400+), była pełna ciekawostek i – czasem – niespodzianek. I, co było do przewidzenia, matematyki :-) Wyszedłem z niej zadowolony, ponieważ przygotowanie materiału do niej zajęło nam dobre kilka miesięcy. Mam nadzieję, że publiczności się podobało liczenie na piechotę estymowanej liczby wierszy i weryfikacja tego, co pokazują plany wykonania.

Ten dzień zakończyła oficjalna impreza, podczas której była okazja do potężnej dawki networkingu z naprawdę prężną społecznością SQL Server w naszym kraju (dość powiedzieć, że miałem do czynienia i z byłymi współpracownikami z kliku firm, i z byłymi studentami, i z partnerami, i z klientami…). Można też było wyjść na trybuny stadionu, napić się dobrych trunków i posłuchać Maćka Pileckiego śpiewającego (i to jak!) kawałek “Sweet Home Alabama” :-)

IMG_0138 IMG_0140

 

 

 

 

Drugiego dnia konferencji zaprezentowałem mój trzeci temat – Clustered ColumnStore Index Deep Dive (poziom 400). Sesję oparłem na solidnym R&D, doświadczeniach amerykańskich kolegów z działu serwisów Microsoft oraz skryptach z prezentacji sprzed dwóch lat (poświęconej indeksom kolumnowym w SQL Server 2012). Sądzę, że po tej prezentacji wiele osób zainteresuje się tematem indeksów kolumnowych w SQL Server 2014. Według mnie warto :-)

IMG_0148Zakończenie konferencji okrasił konkurs Szelora (doskonały na rozruszanie uczestników), oklaski dla Boba (pre-conf i kilka sesji na bardzo wysokim poziomie merytorycznym– naprawdę zrobił kawał dobrej roboty, nie mówiąc o tym, że przyleciał do nas specjalnie z Teksasu), niekończący się stos nagród dla uczestników oraz zasłużone owacje na stojąco dla organizatorów – liderów PLSSUG. Wieczorem prelegenci i organizatorzy spotkali się jeszcze na kolacji, podczas której mieliśmy okazję podsumować konferencję i porozmawiać w nieco luźniejszej atmosferze jednocześnie delektując się oglądaniem półfinału Ligi Mistrzów (vamos Atletico!) :-)

Jeśli miałbym określić SQLDay 2014 jednym słowem, użyłbym określenia A-W-E-S-O-M-E :-) Zarówno sesje (te, które widziałem choć w kawałku), jak i organizacja konferencji, były naprawdę na doskonałym poziomie. Zresztą, wyrazili to bezpośrednio po konferencji zagraniczni goście. Cieszy fakt, że przyjeżdżają na SQLDay już nawet uczestnicy z zagranicy (w tym roku gościliśmy ponoć ludzi ze Szwajcarii, którzy przyjechali specjalnie na pre-conf Boba Warda). Oby takich imprez więcej w Polsce!

Zapowiada się, że przyszłoroczny SQLDay będzie jeszcze ciekawszy, bo już teraz organizatorzy zapowiadają, że z uwagi na większą liczbę uczestników nastąpi zmiana lokalizacji. A tymczasem w listopadzie będzie okazja znów posłuchać ciekawych prezentacji o SQL Server, tym razem w Lublinie. Szczegóły na temat SQLDay Lite 2014 już niebawem na witrynie PLSSUG.

Poniżej można znaleźć odsyłacze do materiałów z moich tegorocznych prezentacji. Do zobaczenia na SQLDay 2015 ;-)

Pobierz materiały z sesji Operacje online w SQL Server 2014 (1,25 MB)

Pobierz materiały z sesji SQL Server Cardinality Estimation (1,12 MB)

Pobierz materiały z sesji Clustered ColumnStore Index Deep Dive (975 KB)

2 thoughts on “SQLDay 2014 oczami prelegenta

  1. I dreszczyk emocji przeszedł ponownie…. te 3 dni na SQLDay 2014 …. są niezapomnianym przeżyciem – a do tego dobrym prognostykiem na przyszłoroczną imprezę. Większe sale, WIELKIE nazwiska, super głębokie sesje…..
    Ja sam po wysłuchaniu kilku sesji innych Prelegentów mam kilka pomysłów na R&D związanych z moim kawałkiem SQL’a. Oby tylko wytrwać w postanowieniach i wewnętrznej organizacji …

    Cięszę się Pawle, że razem z Nami tworzyłeś zawartość tej konferencji, a jako Lider grupy Warszawskiej (razem z Hubertem Kobierzewskim ) zapraszamy Ciebie na spotkania grupy do prezentacji kolejnych smaczków jakie kryją się w silniku SQL Server (dowolnej wersji)…… Nawet bez slajdów ;-)

    Pozdrawiam w dniu Wspaniałego Święta Polskiej Konstytucji!!! Pierwszej w Europie!

Leave a Reply