Loading…

READY TO DEAL WITH YOUR DATA?

Get some tips on how to do that!
Start exploring

SQL Server 2016 – jak Service Pack 1 zmienił świat baz danych

Minęły dwa dni od wydania przez Microsoft dodatku Service Pack 1 (SP1) dla SQL Server 2016, a ja nadal nie mogę wyjść z podziwu i całkowitego zaskoczenia. Firma z Redmond wykonała przełomowy krok, zapewne by zwiększyć znacząco udział swojej platformy na rynku systemów zarządzania bazami danych, ale także by przyspieszyć adopcję przez klientów i partnerów najnowszej wersji SQL Server. I tak…

Funkcjonalności dla programistów dostępne do tej pory wyłącznie w edycji Enterprise wraz z SP1 stają się dostępne w edycji Standard (a w większości także w edycji darmowej Express)!!! Way to go, Microsoft!

W edycji Standard wylądowały funkcjonalności:

  • indeksy kolumnowe (z ograniczeniem do 1/4 maksymalnego rozmiaru bufora danych i do MAXDOP=2),
  • in-memory OLTP (ograniczenie pamięci jak dla indeksów kolumnowych),
  • database snapshots,
  • Change Data Capture,
  • partycjonowanie tabel i indeksów,
  • natywna kompresja (PAGE i ROW),
  • Always Encrypted,
  • PolyBase (z opcją skalowania wszerz przy założeniu, że SQL Server Enterprise pełni rolę węzła głównego),
  • fine grained auditing,
  • wiele kontenerów dla FileStream.

Ubierając to nieco marketingowo (z oficjalnego dokumentu Microsoft):

image

Wow, wow, i jeszcze raz wow! Dodanie tylu istotnych funkcjonalności do edycji SQL Server 2016 Standard czyni z niej bardzo poważny silnik baz danych, zdolny do przyjęcia na pokład sporych ilości danych, a także oferujący wydajne przetwarzanie danych. Czyli – jeśli szukasz silnika baz danych, czy pod system transakcyjny OLTP, czy pod hurtownię danych, to w ofercie Microsoft właśnie pojawił się poważny gracz, czterokrotnie tańszy od oferowanej dotychczas w takich przypadkach edycji Enterprise :-)

Jednocześnie Microsoft ogłosił publiczną dostępność pierwszej wersji testowej SQL Server vNext na systemy operacyjne Linux (dostępne są dystrybucje dla Red Hat i Ubuntu, w przygotowaniu jest także wersja dla SUSE).

SQLonLinux

Uff… To był bardzo dobry tydzień w wydaniu Microsoft. Ogromnie się cieszę, że pracuję z tą technologią – do tej pory bardzo dobrą i niekoniecznie tanią, obecnie świetną i na dodatek super atrakcyjną cenowo, a w przyszłości jeszcze dostępną na inne systemy operacyjne niż Windows. Będzie się działo! A ja już teraz zabieram się za testy SQL Server 2016 Standard SP1 i SQL Server vNext (Ubuntu) ;-)

Przydatne zasoby:

One thought on “SQL Server 2016 – jak Service Pack 1 zmienił świat baz danych

Leave a Reply