Loading…

READY TO DEAL WITH YOUR DATA?

Get some tips on how to do that!
Start exploring

SQL Server 2016 SP1 – ulepszenia w Reporting Services

Sporo ostatnimi czasy przychodzi mi pracować z SQL Server Reporting Services (SSRS), w różnych wersjach platformy – od 2008 do najnowszej 2016. Każdy, komu kiedykolwiek przyszło pracować z tą platformą służącą do budowania korporacyjnych rozwiązań raportowych, zapewne wie, ile czasu i wysiłku kosztuje tworzenie raportów / portali raportowych w tej technologii. Efekty potrafią być znakomite, ale pracy do wykonania przeważnie jest sporo. Dlatego cieszą mnie zawsze choćby najmniejsze ulepszenia SSRS, jakie Microsoft oferuje w kolejnych wersjach systemu SQL Server.

Co nowego w SSRS po SP1 dla SQL Server 2016?

Tym razem chciałbym się podzielić moimi wrażeniami po użyciu kilku usprawnień, jakie wprowadza dodatek Service Pack 1 dla SQL Server 2016. Usprawnienia te dotyczą portalu Report Manager i wygody użytkowania tego portalu przez twórców i odbiorców raportów. Ale po kolei.

Menu kontekstowe dla obiektów

Obiekty, takie jak raporty czy zestawy danych (dataset) zostały wyposażone w nowe menu kontekstowe, dostępne po kliknięciu na ikonie z trzema kropkami w prawym górnym rogu kafelka obiektu. Dzięki temu dwoma-trzema kliknięciami myszy można wykonać takie czynności, jak pobranie elementu do pliku czy przeniesienie elementu do innego folderu. Funkcjonalność zdecydowanie na plus.

image

Widok listy

Widok listy, pokazujący elementy folderu w układzie a la eksplorator plików w systemach Windows, umożliwia zarządzanie zbiorami elementów (dzięki możliwości zaznaczenia wielu obiektów). Zmiana na plus. Nawet menu kontekstowe wspomniane powyżej jest w tym widoku dostępne (ponownie po kliknięciu na trzy kropki).

image

image

Bezpośrednia nawigacja z KPI

Do kafelków KPI dodana została opcja bezpośredniej nawigacji do wskazanego adresu URL (opcja Direct navigation w konfiguracji KPI – patrz poniżej). Czyli zamiast dwóch kliknięć wystarczy jedno, by przez kafelek KPI przedostać się do konkretnego raportu (mobilnego lub klasycznego raportu SSRS, a nawet dowolnego adresu WWW, niekoniecznie w Intranecie – możliwe jest np. odesłanie użytkownika do udostępnionego raportu Power BI).

image

Lepsze raportowanie wykorzystania raportów mobilnych

Doczekaliśmy się także ulepszonego raportowania wykorzystania raportów mobilnych w bazie ReportServer. Widoczne są wywołania samych raportów, a nie wyłącznie odwołania do zestawów danych wykorzystywanych przez te raporty.

image

Wszystko fajnie, ale…

No właśnie. Zawsze są jakieś “ale”. Tym razem in minus widzę takie rzeczy:

  • W widoku listy nie ma opcji filtrowania rodem z plików Excel – np. zaznaczenia obiektów jednego typu (przykład – chcę przenieść wszystkie raporty mobilne do innego folderu, muszę kliknąć na każdym z osobna).
  • Gdy użyję wyszukiwania (pole Search w prawym górnym rogu), udaje mi się znaleźć obiekty ze wskazanym ciągiem znaków w nazwie lub opisie, ale lista nie zawiera informacji o lokalizacji elementów (sic!).

    image

  • Bezpośrednie przekierowanie z KPI działa dopiero po wyborze opcji Custom URL. Co by szkodziło zostawić ją także przy przekierowywaniu do mobilnych raportów, skoro to też adresy URL? :-)
  • Nadal nie widzę możliwości śledzenia choćby rodzaju urządzenia wykorzystanego przez odbiorcę raportu mobilnego (np. przeglądarka WWW kontra tablet kontra telefon, jaki system operacyjny, itd.).

Liczę, że szybko doczekamy się poprawek i tych drobnych niedociągnięć, bo zainteresowanie klientów SSRS jest i rośnie wraz z napływającymi komunikatami o planach rozwoju platformy (raporty Power BI Desktop osadzane na portalu Report Manager – “killer ficzer”!).

Leave a Reply