Loading…

READY TO DEAL WITH YOUR DATA?

Get some tips on how to do that!
Start exploring

Power BI Tips & Tricks – żeby geografia była geografią

Analiza danych w ujęciu geograficznym bywa interesująca. Jednak, aby się dało ją przeprowadzić, narzędzie do wizualizacji danych musi poprawnie interpretować dane geograficzne. W  Power BI istnieje prosty sposób na to, by podpowiedzieć narzędziu, że dana kolumna reprezentuje adres, kraj, kod pocztowy czy województwo.

Geneza

Ostatnimi czasy pracuję z Power BI na danych kilku klientów. Większość z nich ma potrzebę analizy danych w kontekście lokalizacji – krajów, województw, miast. Wizualizacje map w Power BI umożliwiają analizę danych względem geografii nawet, jeśli nie posiadamy dokładnych współrzędnych geograficznych i operujemy wyłącznie nazwami lokalizacji (kraje, kontynenty, regiony, województwa, stany itd.). Dostaję wiele pytań od osób, które na własną rękę poznają Power BI i miewają problemy, gdy pojawia się wątek danych geograficznych. I tak powstał w mojej głowie pomysł na ten wpis. Absolutnie nie jest to “rocket science”. Po prostu jedna z opcji, na którą – o dziwo – wiele osób nie trafia pracując z Power BI.

Przypadek użycia

Weźmy takie dane (przeklejone z https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojew%C3%B3dztwo):

image

Jeżeli w aplikacji Power BI Desktop zbuduję w oparciu o te dane wizualizację “Filled map” (mapa obszarowa), obrazek będzie następujący:

image

Hmm… Widzisz, czego brakuje? Nie widać województwa pomorskiego. A przecież mam je w danych. O co chodzi?

Rozwiązanie – czyli “keep it simple”

Rozwiązanie problemu podpowiada mała ikona informacyjna w lewym górnym rogu wizualizacji mapy. Komunikat mówi:

image

Po prostu – Power BI nie do końca “wie”, co ukrywa się w kolumnie Województwo (choć część danych zinterpretował poprawnie). OK, czyli szukamy sposobu, by podpowiedzieć Power BI (w szczególności mapom Bing), że ma do czynienia z województwem. Opcja ta jest do znalezienia w menu głównym aplikacji. Zaznaczam kolumnę Województwo w modelu danych po prawej stronie i oznaczam ją jako kategorię danych State orProvince:

image

Tylko tyle i aż tyle. Aż dziw bierze, ile razy widziałem już taki problem u klientów.

Podsumowanie

Power BI umożliwia pracę z danymi geograficznymi na wiele sposobów – mapy Bing, mapy ESRI, mapy generowane w języku R, mapy GeoJSON, własne wizualizacje (pewnie jeszcze temat rozwinę, bo na przykład wizualizacje z użyciem języka R znakomice poszerzają możliwości wizualizacji na mapach). Warto nadmienić, że metodyka pracy z danymi geograficznymi dla standardowych wizualizacji map jest opisana w dokumentacji Power BI: https://powerbi.microsoft.com/en-us/documentation/powerbi-service-tips-and-tricks-for-power-bi-map-visualizations/. Polecam też eksperymenty z wpisywanymi “z ręki” danymi adresowymi i kodami pocztowymi. Tylko tak można się przekonać, co jest potrzebne, by interpretacja danych geograficznych w Power BI nie zaskakiwała nas na każdym kroku.

Wreszcie, w tym tygodniu wraz z Bartkiem Graczykiem rozpoczęliśmy realizację pewnego przedsięwzięcia pod kryptonimem “Power BI w praktyce”. I temat danych geograficznych przewinie się u nas nie raz. Stay tuned! ;-)

2 thoughts on “Power BI Tips & Tricks – żeby geografia była geografią

  1. Witam,

    Mam problem użyłem danych z tego samego źródła co Pan niestety Power BI nie chce ze mną współpracować :) Co to znaczy jeżeli chodzi o Mapy pięknie pokazuję mi “Bąble” w mijescu województwa lecz gdy przełączam wizualizacja na Kartogram (pracuje na polskiej wersji językowej) niestety nie zakreśli mi obszarów województw, a widzę jedynie mapę świata.

    Dane mam z kategoryzowane jako Województwo, Format danych TEXT, źródło danych https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojew%C3%B3dztwo

    Będę wdzięczny za pomoc

  2. Faktycznie, w polskiej wersji językowej obserwuję ten sam problem. Zgłosiłem go już do grupy produktowej.

Leave a Reply