Loading…

READY TO DEAL WITH YOUR DATA?

Get some tips on how to do that!
Start exploring

Będę na SQLDay 2018

W roku kalendarzowym jest wiele ciekawych wydarzeń związanych z moją pracą zawodową. Ale tylko co do jednego nie mam wątpliwości, że muszę w nim uczestniczyć. SQLDay. Konferencja, w której organizacji mam swój udział już od 10 lat. Pozwól, że opowiem Ci, dlaczego warto być w maju we Wrocławiu na tej akurat konferencji.

Deja vu

“Paweł, ale ty już to pisałeś rok temu” – powiedzą niektórzy. Tak, pisałem. I, co ciekawe, wiele się nie zmieniło od tamtego czasu. Czyli: nadal jestem prezesem stowarzyszenia Data Community Poland (dawniej PLSSUG), nadal jestem w związku z tym jednym z organizatorów SQLDay (więc mogę być mocno nieobiektywny) i nadal większość argumentów przemiawiających za udziałem w SQLDay pozostaje – moim zdaniem – taka sama jak rok temu.

Konferencja przez duże “K”

SQLDay-logo-squareKiedy myślę o tym, jak długą drogę przebyliśmy jako organizatorzy SQLDay, przypominają mi się pierwsze edycje konferencji i błędy, jakie popełnialiśmy. Błędy popełniamy co roku, ale przez 10 lat nauczyliśmy się nie podchodzić do nich w tak emocjonalny sposób, jak dawniej. “Done is better than perfect” – ta reguła dobrze określa to, jak dzisiaj wygląda organizacja tego wydarzenia. Dzięki temu, mimo czasem znaczących różnic w zdaniach między członkami społeczności Data Community Poland, udaje nam się nie tylko zachować praktycznie pierwotny stan osobowy zespołu organizującego wydarzenie, ale także wciągnąć w tę zabawę nowe osoby.

W tym roku będzie tylko lepiej! Zebraliśmy opinie uczestników (nie tylko na temat tego, czy jedzenie było smaczne :-)), wzięliśmy sobie do serca uwagi (konkurs Szelora powraca!), idziemy z duchem czasu (czytaj poniżej).

Ludzie – jeszcze większa społeczność

BGSQLDay 2018 to już nie będzie spotkanie wyłącznie społeczności SQL Server. W tym roku zarówno wśród prelegentów, jak i wśród uczestników będzie można spotkać ludzi z innych społeczności. Niedawno w Warszawie rozpoczęła działalność społeczność pasjonatów Power BI. I ci ludzie od analityki, raportów i wizualizacji danych będą we Wrocławiu. Ale to jeszcze nic! Wygląda na to, że znacznie większą reprezentację będą miały na konferencji społeczności chmurowe (Azure, babe!). Dlaczego to jest możliwe? Bo świat się zmienia. Bo zacierają się granice pomiędzy silosami technologicznymi (a w zasadzie, nie ma już silosów). Bo dzisiaj specjalista od baz danych czy analityki jest jednocześnie specjalistą od chmury publicznej i odwrotnie – chmuromaniacy są napaleni na AI i chętnie słuchają o uczeniu maszynowym, przetwarzaniu danych, rozwiązaniach Big Data, itd.

To niesamowite, ile nowych osób udało mi się poznać w ostatnim roku tylko dlatego, że inwestuję swój czas w inne technologie niż te, którymi zajmowałem się przez długie lata. Hej! Świat nie jest taki mały i nie rozmawia w T-SQL! ;-)

Technologia – nie tylko SQL Server

blue-sky-1571762_640No właśnie, a więc będzie nie tylko SQL Server. Stałych bywalców SQLDay uspokajam, że “mięsa” bazodanowego nadal będzie sporo (ponad 20 prezentacji z zakresu administracji i programowania zrobi robotę). Zresztą, wystarczy rzut oka na listę prelegentów (Itzik Ben-Gan, Kalen Delaney, Niko Neugebauer), by wiedzieć, że agenda SQL-owa będzie w tym roku “na wypasie”.

Ale idąc z duchem czasu i postępu będziemy w tym roku mieć na SQLDay także ścieżkę poświęconą rozwiązaniom przetwarzania danych w chmurze publicznej. Będzie to doskonała okazja do kontynuacji rozpoczętej już kilka lat temu dyskusji, czy świat rozwiązań bazodanowych i analitycznych nieubłaganie zmierza do chmury ;-) Rok temu mieliśmy kilka prezentacji dotyczących Azure, ale w tym roku idziemy na całość i dedykujemy chmurze pełną ścieżkę. Na scenie zobaczymy śmietankę polskiej społeczności Azure. Nie ma przebacz!

Co ciekawe, oprócz wątków wokół chmury Microsoft Azure pojawią się gdzieniegdzie także technologie z chmur konkurencyjnych. Chodzi o to, by poszerzać horyzonty uczestników SQLDay, by wiedzieli, co słychać na rynku, jakie rozwiązania rozwija konkurencja Microsoft (a może niektóre z tych rozwiązań będą inspiracją dla kolejnych dochodowych start-upów na Azure?).  Ja sam w duecie z Bartkiem Graczykiem poprowadzę prezentację, w czasie której porównamy usługi z różnych chmur ;-) Stay tuned!

To jak? Widzimy się?

Zamiast zachęcać Cię dodatkowo, pozwól, że po prostu zaproszę Cię do obejrzenia nagrania z zeszłorocznej konferencji. Zobacz, ile pasji i entuzjazmu bije z ludzi i tego nagrania. I gwarantuję, że to nie jest coś nietypowego i wyjątkowego. Tak jest po prostu co roku na tej imprezie!

Mam nadzieję, że przekonałem Cię do tego, że SQLDay to wyjątkowa konferencja. Zapraszam do zadawania pytań – wyślij maila na adres sqlday@datacommunity.pl lub bezpośrednio do mnie – pawel.potasinski@datacommunity.pl.

Jeśli wahasz się z rejestracją, przypominam, że tylko do 18 marca obowiązuje cena standardowa, potem wstęp na konferencję i warsztaty będzie kosztował więcej.

Jeśli chcesz, by Twoja firma została sponsorem SQLDay 2018, napisz do nas – sqlday@datacommunity.pl.

To co, widzimy się w maju we Wrocławiu? Daj znać, jeśli wybierasz się na SQLDay, spotkamy się i wymienimy opiniami, wiedzą, kontaktami. Do zobaczenia!

One thought on “Będę na SQLDay 2018

Leave a Reply