Loading…

READY TO DEAL WITH YOUR DATA?

Get some tips on how to do that!
Start exploring

Podsumowanie roku 2018 i plany na 2019

Kolejny rok prawie za nami. Kolejne podsumowanie dokonań z 12 miesięcy czas zacząć.

W tym roku plany ulegały rewizji w lutym (http://blog.sqlgeek.pl/2018/02/20/kiedy-musisz-zrewidowac-swoje-plany/). Miałem plany dość ambitne, a co więcej wtedy w lutym miałem już na horyzoncie zmianę pracy, a to zawsze nie pozostaje bez wpływu na plany. Przyszła pora na szybki rachunek sumienia i mocne postanowienie poprawy :-)

Well done, Potas!

Co się udało:

 • Polecieć z rodziną na krótki wypad gdzieś w dalszą Europę :-)

  Byliśmy na krótkim, ale bardzo udanym wypadzie na Korfu. Świetny czas, tylko my i piękna grecka wyspa. Takie wakacje jeszcze przed wakacjami. Koniecznie do powtórzenia.

 • Zostać ekspertem od chmury Azure. In progress :-)

  Nie, nie jestem ekspertem od Azure. Ale mam dużo większą świadomość tej chmury (i chmur publicznych ogólnie) niż rok temu. Mniej rzeczy biorę za pewnik lub na wiarę jedynie w oparciu o zapewnienia dostawcy (ostrożnie z zapinaniem “PaaS-ów bezpieczeństwa” ;-)). Potrafię określić wymagania, jakie powinniśmy stawiać w firmie osobom pracującym na co dzień z usługami Azure. A to w obecnej mojej roli w firmie jest bardzo ważne.

  Biorę udział w kilku projektach chmurowych w roli architekta lub konsultanta. Warto dodać, że projekty te są często bardzo złożone, choć wszystkie zorientowane na analitykę i zarządzanie informacją w dużych lub bardzo dużych firmach. Przekonałem się w 2018 roku, że chmura to jest tu i teraz, choć nadal czytuję raporty mówiące, że ledwie 11% polskich firm wykorzystuje chmurę publiczną. Widocznie mam szczęście do znakomitej mniejszości ;-)

  Udało mi się zdobyć certyfikat MCSA: Cloud Platform (egzaminy 70-532 i 70-535), z czego jestem naprawdę dumny, bo nie było łatwo ani się do nich przygotowywać (po godzinach), ani zdać te egzaminy (np. na 70-535 dostałem całą plejadę pytań o kontenery, które nie są moim konikiem w Azure). Brawo ja.

 • Zorganizować wyjątkową konferencję SQLDay 2018 (10-ta edycja tej konferencji!).

  Udało się z tym SQLDay 2018, choć szło z pozoru opornie na początku roku. Ale potem okazało się, że po raz pierwszy trzeba było zamknąć przed czasem rejestrację na konferencję po przekroczeniu progu 800 uczestników. Wow! I choć nie jestem już członkiem zarządu stowarzyszenia Data Community Poland, to z całego serca wspieram organizację SQLDay 2019. To będzie z pewnością doskonała konferencja.

 • Wystąpić na paru konferencjach, głównie z tematami z obszaru chmury i Big Data.

  Listę moich tegorocznych wystąpień można znaleźć na moim profilu MVP: https://mvp.microsoft.com/en-us/PublicProfile/4020750?fullName=Pawel%20Potasinski. Wspomnę tylko o kilku konferencjach: SQLDay 2018, dwa ShareCony, JOIN! oraz Expert Summit.

 • [EXTRA] Podjąć wyzwanie w start-upie i wziąć na barki współodpowiedzialność za rozwój firmy.

  Od marca 2018 jestem na pokładzie rakiety prującej w kosmos – firmy Clouds On Mars. Ekscytacja pracą w tym start-upie założonym w 2017 roku trwa u mnie nadal i zarażam nią szeregi nowych datanautów. A co więcej – od kilku miesięcy działam w Clouds On Mars w roli Chief Technology Officer (CTO) i buduję zespół niezłych przecinaków, o których z pewnością już za moment będzie głośno (tzw. SPEC Team) :-) Z każdym miesiącem zauważam swój realny wpływ na to, jak funkcjonuje firma, jak działa jej zarząd, jak pracujemy na projektach. To wciąga!

 • [EXTRA] Rozwijać się w kierunku zarządzania zespołem (-ami).

  Zacząłem w Clouds On Mars program, którego celem jest rozwijanie cech lidera w osobach, które mają lub będą miały w firmie swoich podopiecznych (celowo nie używam słowa “podwładnych”). Kawał ciężkiej pracy – jak rozmawiać z ludźmi o trudnych tematach, jak słuchać innych i nie mówić o sobie, jak przejść od mentora i osoby rozwiązujące problemy innych do roli doradcy i “wychowawcy” nowego pokolenia świetnych specjalistów. Uczę się spłacania długu zawodowego :-)

  Przy okazji odkrywania w sobie cech niezbędnych w pracy z zespołem, wpływaniu na kształt firmy i w rozwijaniu ludzi (i siebie) przeczytałem kilka ciekawych książek, w tym:

  – Marilee Adams, Change Your Questions, Change Your Life: 10 Powerful Tools for Life and Work
  – Simon Sinek, Start With Why: How Great Leaders Inspire Everyone to Take Action
  – Jordan B. Peterson, 12 Rules for Life: An Antidote to Chaos

  Polecam!

You failed, Potas!

Nie byłoby postępów, gdyby udało się wszystko. A więc, co się nie udało:

 • Blogować, pisać i nagrywać o chmurze. Co najmniej dwa razy w miesiącu.

  Czas niestety nie jest z gumy. Blogowanie zeszło na dalszy plan w obliczu dużych wyzwań zawodowych i prywatnych (przy całym moim zaangażowaniu w rozwój Clouds On Mars nadal wyższy priorytet mają sprawy prywatne – w tym rodzina).

 • Pobawić się poważniej w analizę publicznie dostępnych danych (np. dane publikowane przez miasta).

  J.w. Kwestia priorytetów. Za to kibicowałem współpracownikom z Clouds On Mars, którzy nieźle się rozkręcili w analizowaniu danych publicznych.

 • Kontynuować serię “Power BI w praktyce” w nieco innym wydaniu – jedno dłuższe nagranie w miesiącu, mniej technologii, więcej zastosowań.

  Do Tanga potrzeba dwojga, a ani ja, ani Bartek Graczyk nie mieliśmy “Power BI w praktyce” na wysokim priorytecie. Myślę, że z początkiem roku postanowimy, co dalej z tym zrobimy.

 • Osiągnąć i ustabilizować wagę na poziomie 80kg lub mniej.

  Były próby i waga się wahała przez cały rok, ale finalnie mam pierwsze noworoczne postanowienie na 2019 :-)

2019

Wiedząc już, co mi się udało / nie udało w bieżącym roku, mogłem zbudować listę rzeczy do zrealizowania w roku kolejnym.

Lista TODO 2019 prezentuje się następująco:

 • Punkt honoru – blogować i nagrywać. Tematyka będzie pewnie szeroka, a miejsc realizacji kilka. Część zrealizuję w ramach przedsięwzięć planowanych w ramach działań Clouds On Mars (już niebawem, stay tuned!). Być może nastąpi reaktywacja “Power BI w praktyce” ;-)

  WHY? Bo to mnie rozwija i pozwala uporządkować myślenie o technologii, o jej wykorzystaniu w biznesie. A na dodatek pozwala mi poznać punkt widzenia innych – dzięki dyskusjom i komentarzom. Wymiana wiedzy i poglądów.

 • Przeprowadzić projekt “under 80 kg”, czyli doprowadzić na trwałe wagę do porządku. Startuję z pułapu w zasadzie takiego, jak rok temu (okolice 90 kg). Plan aktywności i dieta już ustalone, więc teraz tylko wziąć się do roboty.

  WHY? Bo wiem, że mogę się lepiej czuć we własnym ciele (i szybciej biegać, yeah!). A poza tym to jest długofalowy plan dbania o zdrowie, żeby jak najdłużej móc służyć pomocą rodzinie.

 • Przy okazji blogowania prowadzić analizy danych publicznych.

  WHY? Bo to rozwija światopogląd (zmusza do czytania lektur pomocniczych przed wysnuciem wniosków z analizy), a zabawa z danymi to moje hobby.

 • Pojechać na MVP Global Summit. Poznać osobiście kilka kluczowych osób z grup produktowych Microsoft, by podzielić się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniami i opiniami zasłyszanymi od klientów. Poznać osobiście kilku Microsoft MVP, których zawsze chciałem lepiej znać :-)

  WHY? Bo nigdy tam nie pojechałem jako MVP, a zawsze chciałem ;-) A tak poważnie, bo mam zaległości w znajomościach wśród ludzi zajmujących się technologiami, z którymi na co dzień pracuję. I ponieważ uwielbiam interakcje z ludźmi. Networking jest ważny.

 • Doskonalić się w roli CTO oraz w prowadzeniu zespołu (umiejętności interpersonalne). Promować uzdolnionych współpracowników z Clouds On Mars (może jakiś nowy Microsoft MVP?).

  WHY? Bo praca w tej roli mnie kręci i chcę być w niej jak najlepszy. A do tego nie wystarczy być postrzeganym jako guru od technologii (którym coraz mniej – notabene – chcę być). Poza tym, jak już wspomniałem, spłacam dług zawodowy – teraz całą uwagę i wysiłek skupiam na tym, by mieć satysfakcję z sukcesów moich współpracowników. Ot, takie “pracowe community” :-)

 • Poznać nowe technologie (nie tylko Microsoft) – w szczególności te ze świata Big Data (Spark, Scala, ekosystem Apache – m.in. Airflow i Kafka) oraz te ze świata kontenerów (np. Kubernetes). Stale poszukiwać lepszych alternatyw dla obecnie wykorzystywanych usług chmurowych (w szczególności dla szablonowych i niepozbawionych wad architektur opartych na usługach PaaS).

  WHY? Bo śledzę, jak zmienia się świat technologii i nie chcę pozostać w tyle, a nawet wolę być nieco z przodu. I druga sprawa – chcę, by mój zespół zawsze dawał Klientom szeroki wybór technologii, przy pomocy których można zaspokoić wymagania biznesu.

 • Wystąpić na kilku / kilkunastu konferencjach z tematami z obszaru analityki i zarządzania informacją. SQLDay 2019 w maju? :-)

  WHY? Bo mogę tam na żywo porozmawiać z ludźmi, z którymi (za) rzadko się widuję, a których cenię i szanuję za ich wiedzę, doświadczenie i świeże spojrzenie na współczesne wyzwania dotyczące pracy z danymi.

Jak widać, planów trochę jest. W tym roku nie planuję certyfikacji zawodowych, jako że trochę mnie zniechęciły ciągłe zmiany w certyfikacji Microsoft.

Uda się, nie uda się, przynajmniej wiem, co jest do zrobienia! Stand up straight with your shoulders back ;-)

A Wy jakie macie plany? Bo czas noworocznych postanowień sprzyja zaplanowaniu życia lub przynajmniej najbliższego roku, naprawdę ;-)

5 thoughts on “Podsumowanie roku 2018 i plany na 2019

  1. Chyba na 70’s ;-) I to się nawet zgadza :-D Niestety, życiowa forma sprzed dwóch lat gdzieś prysła i zebrało się ze 25% BF ;-) Ale nie poddam się bez walki! Dziękuję za kciuki :-)

 1. Jak zawsze bardzo ambitnie :) Trzymam kciuki żeby się udało, zwłaszcza ten punkt z CTO i doskonaleniem współpracowników ;P

Leave a Reply